Pałac w Kopicach. Ruiny z XIX wieku. Niestety, ruiny…

Jako, że nie potrafimy długo usiedzieć w jednym miejscu, co weekend jest plan aby coś nawiedzić. Tak dokładnie. Nawiedzić, nie odwiedzić 🙂
Tym razem padło na Pałac w Kopicach. Ruiny zamku rodziny Schaffgotsch można znaleźć mniej więcej w środku trójkąta tworzonego przez miasta: Brzeg, Opole i Nysa. Oczywiście, prościej poszukać w google maps. A dla naprawdę leniwych mapka:


Pałac w Kopicach

Parkując pod (niestety) zamkniętą bramą, zastaje nas taki widok. Trzeba przyznać, że nawet w stanie w jakim teraz się znajduje robi piorunujące wrażenie. Ciekawe jak tu wyglądało w czasach świetności tej rezydencji.


Na teren pałacu nie można wejść. Szkoda, bo prawdopodobnie w środku są super miejscówki na sesje foto. Z drugiej strony dobrze że nie można, bo pałac jest naprawdę w stanie daleko posuniętego rozkładu i o wypadek nietrudno.

Co ciekawe, pałac przetrwał obie wojny w stanie niemal nienaruszonym. Dopiero pod koniec lat 50 XX wieku, został podpalony i zostało z niego to co widzimy dziś. Ponoć podpalenie miało na celu ukrycie manka w magazynie zbożowym, który ówcześnie się tam znajdował.

Do pałacu przylega park. Olbrzymi! Około 70ha. I nawet ma jeziorka z wyspami. Szkoda, bo jak jak wszystko dookoła, zapuszczony i zaniedbany.

Ale w parku można odszukać takie okazy dendrologiczne jak na zdjęciu obok. Do tego jakieś ruinki, tajemnicze ścieżki. Można się nawet zgubić…

Nieopodal całego zespołu, znajduje się siedziba fundacji, która zajmuje się odrestaurowaniem kaplicy Schaffgotschów w Kopicach. Niewielka cegiełka na remont kaplicy pozwala obejrzeć zbiory fotografii pałacu z czasów, kiedy był własnością rodziny Schaffgotsch i posłuchać ciekawych historii, które opowiada Pan Stanisław. Zapewniam- warto.

Reasumując. Świetnie miejsce, przykro że zaniedbane. Znakomity cel kilkugodzinnej wycieczki. W naszym przypadku zakończonej wyśmienitą pizzą nabytą w Domu Turysty “Pod Wieżycą” oraz zrobieniem niewielkiego zapasu rewelacyjnego piwa z Browar Wieżyca.

Mały bonus 🙂 Tak się Kociołek poświęca dla zdjęcia 🙂


A tymczasem, zapraszam na krótką relację foto z Pałac w Kopicach.